OGŁOSZENIA

rok szkolny 2020/2021

 

 

 

 

 

lista szkol

 

 

UWAGA ÓSMOKLASISTO!

 


Jeśli już teraz wiesz, że stać Cię na więcej, że zwyczajna nauka nie rozwinie Twojego potencjału, może warto pomyśleć o szkole ponadpodstawowej i klasie o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”?
CYBER.MIL Z KLASĄ - INWESTYCJA W SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ
Zapewne jesteś uważnym obserwatorem i widzisz, że rozwój i technika pędzą w zastraszającym tempie. Współczesny świat kładzie olbrzymi nacisk na kreatywność i niecodzienność. Ale żeby zaistnieć za kilka jako dobry specjalista, działanie musisz podjąć już dziś.
Jednym z takich rozwiązań, który może otworzyć przed Tobą okno na świat, jest nauka w szkole średniej, w klasie objętej „Programem CYBER.MIL z klasą”.

W trakcie nauki oprócz informatyki na bardzo wysokim poziomie, będziesz uczył się również takich ciekawych przedmiotów jak kryptografia, algorytmika, cyberbezpieczeństwo, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji.
Sam dobrze wiesz, jak ważne są nowoczesne technologie i bezpieczeństwo. Edukacja z tych przedmiotów pozwoli Ci już dzisiaj nauczyć się obsługiwać przyszłe realia. Zdobędziesz wiedzę i kompetencji z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.

Nie tylko w szkole

„Program CYBER_MIL z klasą” to przede wszystkim innowacja. Dlatego jako uczeń będziesz uczestniczyć przede wszystkim w praktycznych zajęciach z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Skorzystasz z możliwości obserwacji pracy w profesjonalnych jednostkach Ministerstwa Obrony Narodowej, różnych instytutów naukowych oraz firm z branży cyberbezpieczeństwa.

I co później?

Nauka w CYBER_MIL z klasą to bilet wstępu na praktycznie każdą prestiżową uczelnię. Jeśli wybierzesz uczelnię wojskową lub cywilną będzie Ci dużo łatwiej przyswoić zagadnienia z programu studiów, bo będziesz już miał solidne fundamenty. To jakie studia wybierzesz jest jednak tylko i wyłącznie Twoją decyzją.

Tylko szesnaście szkół realizujących programem CYBER_MIL z klasą są objęte bezpośrednim wsparciem Wojska Polskiego. Oprócz wsparcia finansowego do ich dyspozycji pozostają fachowe i profesjonalne jednostki patronackie, które służą dodatkową pomocą. Koordynatorem realizacji projektu w wybranych 16 szkołach w całej Polsce jest Biuro Programu Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej wspierane działaniami przez takie wyjątkowe instytucje jak Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie i Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Brzmi zachęcająco?

Żeby stać się uczniem takiej klasy musisz już dziś wykazać się przede wszystkim zdecydowaniem. Programem objętych jest tylko 16 szkół w całym kraju, po jednej w województwie.

Od września bądź jednym z nielicznych, ponieważ maksymalnie 15 uczniów w danej klasie będzie miało możliwość uczenia się tak elitarnym gronie.

Twoja przyszłość jest już tylko w Twoich rękach.

------------------------------------------------------

CZYTAJ SZCZEGÓŁY
Oferta dla najlepszych
Ministerstwo Obrony Narodowej postawiło bardzo wysokie kryteria. Aby zakwalifikować się do Projektu szkoła musiała spełnić szereg kryteriów formalnych, m.in. prowadzić działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa wpisaną w statut szkoły, posiadać klasy realizujące program z matematyki i informatyki lub matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym, uzyskać właściwą średnią wyników egzaminu maturalnego z matematyki w ciągu ostatnich trzech lat, zgodę organu prowadzącego na współfinansowanie programu.
Wymagania były wyśrubowane, ale dzięki temu w programie uczestniczą najlepsi z najlepszych. Dla szkół to duże wyzwanie, ale również szansa na zaistnienie na wymagającym rynku edukacji i możliwość pozyskania najzdolniejszych uczniów. Dla uczniów to z pewnością bardzo wysoka poprzeczka, ale też konkretne umiejętności i niezwykle cenna wiedza w przyszłości. Wreszcie: kto nie chciałby być wśród najlepszych? Ostatecznie do udziału w projekcie zakwalifikowano 16 szkół z całej Polski.
Trzy lata specjalistycznej edukacji
„CYBER.MIL z klasą” prowadzony będzie przez 3 pierwsze lata nauki w danym typie szkoły (licea i technika). W każdej klasie będzie ograniczona liczba uczniów – nie mniej niż 10 i nie więcej niż 15. Program nauczania obejmie takie obszary tematyczne jak: podstawy kryptografii, historia kryptografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Nauka w takiej klasie umożliwi uczniom zdobycie wiedzy i kompetencji z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.
W ramach kształcenia przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Planowane są także zajęcia zdalne w formie e-lerningu, wizyty studyjne w jednostkach MON, instytutach naukowych oraz firmach z branży cyberbezpieczeństwa.
Za koordynację i przebieg programu odpowiada Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” – doświadczone już w prowadzeniu tego typu projektów edukacyjnych. Nadzór merytoryczny sprawować będzie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna.
Pokaźne wsparcie z budżetu
Ministerstwo Obrony Narodowej udzieli szkołom wsparcia finansowego na realizację zadania. Środki te będą mogły wykorzystać m.in. na zakup sprzętu komputerowego, drukarek, tablic interaktywnych, projektorów multimedialnych, licencji i oprogramowania, dostarczania usług internetowych. Oznacza to, że szkoły będą dobrze wyposażone, a z potrzebnych materiałów dydaktycznych uczeń będzie mógł korzystać na miejscu, bez potrzeby główkowania, jak i gdzie wykonać zadanie domowe czy prezentację.
Drzwi do kariery
Celem programu jest wykształcenie potencjalnych kandydatów na żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych RP, w tym szczególnie do tworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. To oznacza, że dla większości absolwentów udział w programie będzie wstępem do prestiżowych stanowisk w jednostkach podległych MON. Z pewnością wśród tegorocznych ósmoklasistów jest dużo takich, którzy interesują się mundurem, a jednocześnie ich pasją jest informatyka. To oferta dla was idealna! A co, gdy nie masz sprecyzowanych planów albo boisz się, że nawet jeśli myślisz o wojsku za kilka lat możesz zmienić zdanie? Nie martw się, to tylko propozycja. Potraktuj ją jako kolejne drzwi, które otwierają się przed tobą. Dzisiaj walka z zagrożeniem w cyberprzestrzeni nie jest już wyzwanie przyszłości, a teraźniejszości i zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie w armii będzie rosnąć. Również na rynku cywilnym potrzebni są specjaliści w tej dziedzinie: przecież trudno wyobrazić sobie przedsiębiorstwo, które działa w oparciu o system informatyczny i nie chce chronić wysiłku swoich pracowników czy danych klientów. Zatem nic, czego się nauczysz, się nie zmarnuje.

 

 

 

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

dzien bezpiecznego internetu

 

Konkursy w ramach akcji „Dzień Bezpiecznego Internetu 2021”

 

 

 

Klasa I - III

Konkurs plastyczny pt. "Portret wirusa komputerowego".

Prace należy składać do 8 marca 2021 r. w bibliotece szkolnej.
Technika prac dowolna, format A4 lub A3.

 

 

 

Klasa IV – VI

Konkurs na plakat pt. „Zasady Netykiety”.

1. Konkurs polega na wykonaniu plakatu promującego zasady netykiety i bezpiecznego korzystania z Internetu, pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu 2021”. Plakat może zostać wykonany komputerowo, ręcznie bądź techniką mieszaną, format A3 lub A4.
Przydatne treści można znaleźć na stronach: www.dbi.pl, www.sieciaki.pl.
2. Praca powinna być wykonana indywidualnie.
3. Prace do konkursu należy składać w formie zdjęcia ukazującego wykonany plakat. Należy zadbać o odpowiedni kadr i dobrą jakość zdjęcia plakatu.
4. Nazwisko, imię i nazwę klasy, autor powinien wpisać w nazwie pliku ze zdjęciem plakatu.
5. Zdjęcia wykonanych prac konkursowych należy przesłać na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 8 marca 2021r.
6. W tytule wiadomości należy wpisać tekst: Plakat, w treści wiadomości: pełne imię i nazwisko oraz nazwę klasy. Zdjęcie plakatu należy dodać jako załącznik do wiadomości.

 

 

 

Klasa IV – VI

Konkurs na komiks pt. „Bezpieczeństwo w sieci”.

1. Praca powinna nawiązywać tematycznie do bezpieczeństwa w sieci Internet.
2. Komiks można wykonać ręcznie lub w dowolnym programie graficznym np. Paint.
3. Praca nie może zawierać żadnych gotowych elementów (zdjęcia, cliparty).
4. Pracę należy zapisać w formacie: nazwisko i imię_klasa (rozszerzenie.png,jpg)·lub wydrukować.
5. Prace do konkursu można przesyłać w formie zdjęcia ukazującego wykonany komiks. Należy zadbać o odpowiedni kadr i dobrą jakość zdjęcia pracy.
6. Nazwisko, imię i nazwę klasy, autor powinien wpisać w nazwie pliku ze zdjęciem komiksu.
7. Zdjęcia wykonanych prac konkursowych należy przesłać na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 8 marca 2021r.
8. W tytule wiadomości należy wpisać tekst: komiks, w treści wiadomości: pełne imię i nazwisko oraz nazwę klasy. Zdjęcie komiksu należy dodać jako załącznik do wiadomości.

 

 

 

Klasa VII – VIII

Konkurs na Memy na temat cyberbezpieczeństwa.

1. Konkurs polega na wykonaniu mema graficznego składające się ze zdjęcia i korespondującego z nim komentarza tekstowego na temat cyberbezpieczeństwa.
2. Tekst ma być czytelny i zintegrowany z obrazem.
3. Prace nie mogą zawierać treści wulgarnych.
4. Mem zgłoszony na konkurs musi być wykonany osobiście przez uczestnika.
5. Nazwisko, imię i nazwę klasy, autor powinien wpisać w nazwie pliku.
6. W tytule wiadomości należy wpisać tekst: Mem, w treści wiadomości: pełne imię i nazwisko oraz nazwę klasy. Pracę należy dodać jako załącznik do wiadomości w formacie jpg. lub png.
7. Prace konkursowe należy przesłać na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 8 marca 2021r.

 

 

 

Klasa VII – VIII

Konkurs na krótki film dotyczący zasad bezpieczeństwa w Internecie

1. Praca konkursowa polega na nakręceniu krótkiego filmu związanego z bezpieczeństwem w sieci i zawierającego hasło „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”
2. Dopuszczana liczba osób w grupie do 5-ciu osób.
3. Nazwisko, imię i nazwę klasy, autor powinien wpisać w nazwie pliku.
4. W tytule wiadomości należy wpisać tekst: Film, w treści wiadomości: pełne imię i nazwisko oraz nazwę klasy. Pracę należy dodać jako załącznik do wiadomości.
5. Prace konkursowe należy przesłać na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 8 marca 2021r.

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik 2020-Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych to świetna okazja do promocji biblioteki. Na czas naszego świętowania przygotowałyśmy propozycję konkursów i imprez.
Konkurs na najciekawszą zakładkę do książki kl. I-III, konkurs plastyczny "Portret św. Jana Pawła II" kl. IV-VIII, konkurs recytatorski na najciekawszą interpretację utworu M. Konopnickiej pt. "Stefek Burczymucha" kl. I-VIII, konkurs pod hasłem "Mistrz Pięknego Czytania" kl. I-VIII oraz kiermasz książek. Myślimy, że każdy może wybrać coś ciekawego dla siebie. Życzymy inwencji twórczej i zapraszamy do udziału.

Nauczyciele bibliotekarze

 

 

Dzień Tabliczki Mnożenia

logo 2020

2 października odbędzie się w naszej szkole X edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia 2020. W tym dniu wyłonimy Mistrzów Tabliczki Mnożenia z poszczególnych klas. Zachęcamy wszystkich do nadrobienia "tabliczkowych" zaległości po wakacjach.

Nauczyciele matematyki