akcja sprzatanie swiataAkcja „Sprzątanie Świata 2021”
28 Akcja Sprzątania Świata - Polska, została opatrzona hasłem: Myślę, więc nie śmiecę. Autora plakatu tegorocznej edycji Akcji, inspiracja twórcza zawiodła w czasy, kiedy francuski rzeźbiarz Auguste Rodine stworzył swojego "Myśliciela".

Natomiast hasło tegorocznej edycji jest parafrazą kartezjuszowskiej myśli: "Cogito, ergo sum"- Myślę, więc jestem. W dniach od 20 do 24 września uczniowie naszej szkoły również aktywnie brali udział w Akcji, którą wspomagali: Pani Monika Czerkun, Samorząd Szkolny wraz z opiekunem Panią Agnieszką Pazerą, Pan Mariusz Czerkun oraz wychowawcy klas. Zostały przygotowane worki na śmieci, rękawiczki jednorazowe, instrukcja segregacji odpadów. Uczniowie zbierali śmieci z terenu szkoły oraz przyległego do niej parku, zgłaszali swoje propozycje i deklaracje: jak dbać o nasze środowisko i chronić je przed degradacją. Zwieńczeniem Akcji prowadzonej w naszej szkole było wykonanie w hali sportowej wspólnego zdjęcia uczniów ustawionych do napisu: EKO i trzymających zielone baloniki oraz wspólny przemarsz pod budynek Urzędu Gminy w Przewozie. Każda klasa wykonała baner o tematyce zgodnej z Akcją, propagującej dbałość o środowisko. W obecności wójta gminy, Pana Mariusza Strojnego, uczniowie odczytali deklarację, wcześniej przez nich ułożoną i przemyślaną. Należy mieć nadzieję, że młodzi ludzie dzięki takim działaniom będą świadomymi i mądrymi mieszkańcami naszego wspólnego domu - Ziemi.