dzien kolorowej skarpetkiDzień Kolorowej Skarpetki
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To także Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Świętujemy go, nosząc kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazując symboliczne wsparcie dotkniętych nim osobom. Data tych obchodów jest symboliczna - przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się łańcuchów DNA chromosomową w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.
Uczniowie klasy IV a i VI w ramach obchodów Dnia Kolorowej Skarpetki na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych rozmawiali o osobach chorych na trisomię 21. Jako symbol solidarności z tymi osobami i ich rodzinami zaprojektowali kolorowe skarpetki, dając w ten sposób znak swojego zainteresowania. Natomiast uczniowie kl. III oglądali film edukacyjny o życiu osób chorych na Zespół Downa. Czytali informację na temat tej choroby - zespołu Downa oraz rozmawiali na temat tolerancji, akceptacji, szacunku i solidarności z tymi osobami. Świętowali ten dzień jak pozostałe klasy, zakładając kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazaliśmy symboliczne wsparcie dla osób dotkniętych tą chorobą. Klasa II również przyłączyła się do tej „kolorowej” akcji.